fbpx
Cancel Preloader

КОНСТИПАЦИЯ (ЗАПЕК) ВЪПРОСИ

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Като цяло констипацията е резултат от неадекватен прием на течности; диета с ниско съдържание на фибри; липса на физически упражнения; отслабнала чревна перисталтика при възрастни и хора, приковани на легло; при някои заболявания на организма или предизвикана от някои храни и лекарства (опиати, трициклични антидепресанти, блокери на калциевите канали, антихолинергични средства, лекарства за болест на Паркинсон, симпатикомиметици, антипсихотици, диуретици, антиациди, калциеви добавки, добавки с желязо, средства против диария, антихистамини); психосоматичен запек, породен от смяна и непознаване на средата. Причини за запека могат да бъдат хормоналният баланс, неправилна стойка при дефекация, както и наследствени (анатомични).

Да, напълно. Констипацията (запекът) може да засегне всеки човек и по всяко време на живота му. За повечето хора тя може да е временен проблем или пък хронично състояние при други. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Запекът е срещан проблем и при децата. Много често новородени бебета и кърмачета имат нередовно изхождане, като причина за това най-често е храненето им (напр. кърма) Ученици и юноши имат понякога запек с подуване, газове и болки в корема, което също е свързано с приемането за храна на полуфабрикати, газирани безалкохолни напитки, липса на физическо натоварване. По време на бременност запекът е често срещан проблем. Преди раждане задължително трябва да се изчистят червата от съдържимото. Няколко дни след всяка операция трябва да се избягва напъване при дефекация (изхождане). При различни други заболявания (напр. сърдечна недостатъчност, отлепване на ретината и др.) също трябва да се избягват напъни при дефекация.

Много хора вярват, че трябва да ходят до тоалетната всеки ден и използват лаксативи, ако пропуснат някой ден. Все пак, това не е необходимо, защото за много хора е нормално да нямат изхождания всеки ден.

Има няколко неща, които можете да направите, за да предотвратите запек: правилна поза на изхождане, да се храните здравословно с храна, богата на фибри, като пълнозърнести храни и хляб, трици, плодове и зеленчуци, да ядете храни с по-малко захар и да извършвате редовни физически упражнения. Пиенето на 1.5-2.0 литра вода дневно помага за изхождането и омекотява изпражненията. Експертите съветват да се избягват храни като сладкиши, пудинги, сирена и напитки, съдържащи алкохол и кофеин (кафе, чай, кока-кола).

При децата, освен здравословното хранене е много важно да ги насърчите да използват гърнето или тоалетната, когато имат нужда. Оставете ги да играят малко по-дълго навън или им дайте награда, когато спрат за почивка върху гърнето или тоалетната. Уверете се, че сте планирали „гърненце навреме“ във вашето обучение.

При необходимост може да опитате приема и на слабително средство. Има няколко вида лаксативи, които се предлагат без рецепта, като всеки от тях работи по различен начин.

Препоръчително е дневно да консумирате 38 грама фибри за възрастни мъже и 25 грама фибри за възрастни жени.

Въпреки че е напълно нормално хората да изпитват случаен запек, не е нормално той да бъде продължителен или да се случва често. Ако запекът продължава повече от седем дни след лечение, трябва да посетите лекар, за да изключите по-сериозно медицинско състояние или да създадете подход за лечение на хронично състояние на запек.

Често и успешно можете да лекувате запек с промени в диетата, редовни разходки, физически упражнения, лекарства и медицински изделия без рецепта. При деца на възраст под 2 години и/или първия път, когато детето страда от запек, необходимо е да се потърси съвет от педиатър. Констипацията обикновено лесно и бързо се третира с използването на лаксативи с осмотично действие.

По-леките случаи на запек често могат да бъдат лекувани с помощта на лекарства без рецепта, които се наричат лаксативи. Всеки вид слабително действа по малко по-различен начин за облекчаване на запека. Тези продукти могат да се различават по това колко бързо действат и какви странични ефекти могат да причинят. Лаксативите са групирани в следните категории:

ОБЕМНО ОБРАЗУВАЩИ ЛАКСАТИВИ: увеличават обема и съдържанието на вода в изпражненията, което след това насърчава движението на червата. Може да отнеме няколко дни, за да подействат. Приемат се перорално.

ЛУБРИКАНТНИ ЛАКСАТИВИ: покриват и смазват изпражненията, за да им позволят да преминават по-лесно през червата. Започват да действат в рамките на 6 до 8 часа след орален прием и до 15 минути като клизма. Не трябва да се използват дългосрочно.

ЛАКСАТИВИ С ОСМОТИЧНО ДЕЙСТВИЕ: привличат вода в изпражненията и насърчават движението на червата. Някои се приемат през устата. Най-бързодействащите се предлагат като клизми и супозитории. Действат в рамките на 1 час. Например, Speedlax® глицеринови супозитории. Осмотичните лаксативи обикновено са безопасни за дългосрочна употреба, но трябва да сте сигурни, че пиете много вода, за да избегнете дехидратация.

СТИМУЛИРАЩИ ЛАКСАТИВИ: насърчават движението на червата чрез директно действие върху тях. Обикновено действат в рамките на 6 до 10 часа.

ЛАКСАТИВИ С ОМЕКОТЯВАЩО ДЕЙСТВИЕ НА ИЗПРАЖНЕНИЯТА: добавят вода и мазнини в изпражненията, създавайки по-меки движения на червата. Обикновено отнема 1 до 3 дни, за да действат. 

КОМБИНИРАНИ ЛАКСАТИВИ: Понякога две различни слабителни без рецепта се комбинират в един продукт. Повечето комбинирани продукти съдържат: омекотител за изпражнения и стимулиращо слабително. Обикновено се приемат през устата и действат в рамките на 4 до 8 часа.

Оралните продукти се вземат през устата и действат след определен период от време, обикновено след няколко часа. Ректалните продукти осигуряват незабавно облекчение.

Лаксативите се избират по индивидуални предпочитания или по препоръка на вашия лекар.

SPEEDLAX® СУПОЗИТОРИИ ВЪПРОСИ

Спийдлакс® супозитория е твърдо медицинско изделие с конус и цилиндър, предназначено да бъде поставено в ректума.

Спийдлакс® супозиторията действа чрез извличане на водата от червата и изпращането и в изпражненията, стимулира контракцията на мускулите на червата, което подпомага придвижването на изпражненията и улеснява излизането им от организма и също така осигурява смазващ ефект на вътрешността на ректума. Размеква и овлажнява изпражненията, улеснява освобождаването на червата чрез меко изхождащо действие.

Спийдлакс® супозиторията обикновено действа в рамките на 15 минути до 1 час.

Не, Спийдлакс® супозиторията не трябва да се стопи, за да бъде ефективна. Супозиторията е предназначена да се разтвори частично, което може или не може да бъде забележимо. В резултат елиминирането на супозиторията е в почти непроменен вид по време на изхождането.

Измийте ръцете си преди и след употребата на Спийдлакс® супозитории. Отстранете фолиото и поставете супозиторията в ректума със заострения край навътре до пълно проникване. След поставянето, останете в позиция за 15 до 20 минути, ако е възможно, докато не почувствате силно движение на червата и позиви за евакуацията на чревното съдържимо. В рамките на един час от поставянето на супозиторията се появява стимулиране на движенията на червата.

Спийдлакс® супозитории са първа линия слабително, формулирана за деца. Препоръчваме ви да използвате Speedlax® супозитории, предназначени специално за деца. За повече информация се консултирайте с вашия педиатър.

При бременност и кърмене жените трябва да се консултират с лекаря си, преди да приемат каквито и да са лекарства, медицински изделия и хранителни добавки.

Лаксативните Спийдлакс® супозитории не трябва да се употребяват повече от седем поредни дни. По-продължителната им употреба е показана само след лекарска преценка на вашия случай.

Консултирайте се с вашия лекар, ако вече приемате други лекарства. Избягвайте да използвате ректално други лаксативи в комбинация със Спийдлакс® супозитории, освен ако вашият лекар не ви е казал.

Ректалните лаксативи Спийдлакс® супозитории осигуряват незабавно облекчение в рамките на 15 мин. до 1 час. Те са с нежно действие, щадят и предпазват чревната флора, добре поносими са и са добра алтернатива за хора, които не могат да приемат перорални лекарства. Спийдлакс® супозитории са подходящи за деца и възрастни. Поставят се лесно и без подготовка, достъпни и икономически изгодни са.

Въпреки че, супозиториите често се препоръчват от лекар, Спийдлакс® супозитории се отпускат без рецепта в аптеките и дрогериите. Всъщност много хора научават за Спийдлакс® супозитории от семейството и приятелите си.

Да се съхраняват в оригиналната опаковка на хладно, тъмно и сухо място при температура между 4° и 30°С. В случай че супозиторията е твърде размекната за прилагане, преди да отстраните фолиото я поставете в студена вода или хладилник до втвърдяване. Да се пази на място, недостъпно за деца! Да не се използва след изтичане на срока на годност!

Срокът на годност на Спийдлакс® супозитории е видимо и ясно обозначен на външната страна на картонената опаковка.

Слабителните Спийдлакс® супозитории не бива да се използват при свръхчувствителност към глицерин, остри коремни болки или друг вид неразположения от неизвестен произход. В случаи на упорит запек е важно да се консултирате с лекар. При бременност и кърмене първо се консултирайте с вашия лекар.

Да, лаксативните Спийдлакс® супозитории са без глутен.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Запекът (констипацията) е състояние на храносмилателната система, при което изпражненията се втвърдяват и стават трудни за изхождане, характеризиращо се с по-малко от 3 дефекации седмично, трудно или болезнено изхождане и чувство на дискомфорт (болка, подуване, газове) в коремната област. Това може да бъде много болезнено и в по-тежки случаи да доведе до фекално задръстване. Констипацията често е съпроводена със силни напъни при изхождане. Прекаленото напрягане предизвиква образуването на хемороиди (разширени кръвоносни съдове, разположени в долната част на ректума). Наличието на хемороиди влошава констипацията, защото хемороидите действат като препятствие за изпражненията, а констипацията от своя страна също влошава хемороидите, защото твърдите изпражнения дразнят и възпаляват хемороидите. Жените и възрастните хора са най-често засегнати. Констипацията може да представлява сериозен проблем за хората, които имат сърдечно-съдови заболявания.

ОТКРИЙТЕ СВОEТО SPEEDLAX® ОБЛЕКЧЕНИЕ

Speedlax® супозитории се предлагат в две подходящи дозировки – за деца и за възрастни.
Когато се използват според указанията, те помагат на хората, страдащи от случаен запек да намерят незабавно облекчение.

ВИЖТЕ ИНСТРУКЦИЯТА ЗА УПОТРЕБА ТУК

Можете да закупите продукта, от който се нуждаете, ОНЛАЙН или в добре заредените аптеки и дрогерии в страната.

Този продукт може да не е подходящ за всеки. Моля, прочетете и следвайте инструкцията за употреба.

Този уебсайт е предназначен само за образователни цели и по никакъв начин не е предназначен да замести професионални медицински съвети, да противоречи на дадените медицински съвети или да предоставя медицинска помощ от какъвто и да е вид. За да сте сигурни, че този продукт е подходящ за вас, винаги четете и следвайте инструкцията за употреба и/или се консултирайте с вашия лекар или фармацевт преди употреба. Ако получите някакви нежелани реакции, уведомете вашия лекар или фармацевт. Това включва и всички възможни нежелани реакции, неописани в инстукцията за употреба. Можете да съобщите нежелани реакции писменно директно на Мастърмарк ООД. Като съобщавате за странични ефекти, можете да помогнете за предоставянето на повече информация за безопасността на нашите продукти.

Speedlax® е регистрирана търговска марка на Mastermark Ltd.

Skip to content